Príprava nechtov + najčastejšie chyby

Správna príprava nechtov pred aplikáciou gél laku, gélu alebo akrygélu. 

Aplikácia gél laku, gélu alebo akrygélu je obľúbený spôsob, ako dosiahnuť krásne a trvácne nechty. Ak chcete, aby vaše nechty vyzerali skvele a vydržali čo najdlhšie, správna príprava je kľúčová. V tomto článku si prejdeme detailný postup, tipy a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť.

1. Dezinfekcia a hygiena - Pred akoukoľvek úpravou nechtov je dôležité zabezpečiť čistotu a hygienu:
- Použite dezinfekciu na ruky a nechty.
- Ak pracujete na klientoch, nezabudnite používať jednorazové rukavice.

2. Odstránenie starého materiálu
Ak máte na nechtoch starý gél lak, gél alebo akrygél, je potrebné ho odstrániť správnym spôsobom:
Gél lak – Gél lak môžete odstrániť pomocou brúsky alebo pomocou removeru/acetónu. Tejto téme sme venovali aj osobitný návod, ktorý zobrazíte po kliknutí TU
Gél / Akrygél – Na odstránenie akrygélu / polygélu môžete použiť brúsku alebo pilník s hrubšou zrnitosťou (napr. 100/180).
!Nikdy neodlupujte starý materiál, pretože to môže poškodiť prírodný necht. Taktiež nepoužívajte zrnitosť 100 na prírodný necht. Zrnitosť 100 je vhodná na úpravy modelácie alebo odstránenie modelácie.

3. Úprava dĺžky a tvaru nechtov
- Skráťte nechty na požadovanú dĺžku pomocou pilníka 
- Vytvarujte nechty podľa zvoleného tvaru

4. Úprava kožicky okolo nechtov
- V prípade, že je kožička v okolí nechtov suchá a zhrubnutá, aplikujte zmekčovač kožicky (cuticle remover) a nechajte pôsobiť niekoľko sekúnd.
- Jemne zatlačte kožičku pomocou pomarančového drievka alebo kovového zatlačovača (pushera).
- Ak je potrebné, odstráňte prebytočnú kožičku nožnicami alebo kliešťami, nato určenými.
- Kožičku je možné upraviť a odstrániť aj pomocou brúsky a vhodných nadstavcov  

5. Zmatnenie a odmasťovanie nechtov
- Jemne zmatnite povrch nechtov blokom, bufferom alebo pilníkom, aby ste odstránili lesk - ideálne zrnitosťou 180/240
- Kefkou oprášte prach z nechtov 
- Použite odmasťovač nechtov (cleaner) na dokonalé odstránenie mastnoty a vlhkosti - vždy používajte bezprašnú buničinu, ktorá nezanecháva chĺpky a prach a cleaner bez obsahu olejov
- Aplikujte dehydrator, primer alebo ultrabond, aby ste zlepšili priľnutie materiálu. 
V prípade, že používate primer s obsahom kyselín, je potrebné nechať ho pár sekúnd voľne vyschnúť na vzduchu. 

 6. Príprava podkladu
Gél lak, Gél, Akrygél:
Naneste tenkú vrstvu podkladového laku (base coat) a nechajte vytvrdnúť v UV/LED lampe podľa odporúčaného času a pokračujte v modelácii gélom, akrygélom alebo aplikáciou farebného gél laku, príp. cover/rubber bázy. 

Najčastejšie chyby pri príprave nechtov

1. Nedostatočné alebo prehnané zmatnenie nechtov - povrch nechtovej platničky musí byť jemne zmatnený. Ak je povrch nedostatočne zmatnený, alebo príliš prebrúsený môže to spôsobiť problémy s priľnavosťou produktu (napr. odchlipy). Povrch nechtov je preto potrebné jemne zmatniť - každé miesto prejdeme blokom, pilníkom, alebo bufferom (zrnitosť 180/240) len jeden krát, odstraňujeme len lesk z nechtov. 

2. Vynechanie odmasťovania– Nechtové lôžko je potrebné pred aplikáciou produktov odmastiť a odstrániť vlhkosť a mastnotu, ktorá môže spôsobiť odlupovanie materiálu. Na odmastenie používame cleaner bez obsahu olejov a buničinu. V prípade problematických nechtov aj dehydrator. 

3. Príliš hrubá vrstva podkladovej bázy – Prvá vrstva podkladovej bázy musí byť aplikovaná v tenkej vrstve, aby ste predišli nerovnostiam a odlupovaniu. V prípade, že ste sa rozhodli pre rýchlu manikúru, kedy chcete len spevniť nechty farebnou podkladovou bázou odporúčame najprv aplikovať tenkú vrstvu, nechať vytvrdnúť v lampe a následne aplikovať hrubšiu vrstvu bázy, ktorou vyrovnáte nerovnosti nechtovej platničky. Dávajte pozor na zatečenie materiálu k nechtovej kožičke, spôsobuje to odchlipy. 

4. Nevhodné odstránenie starého materiálu – Hrubé pilovanie môže necht oslabiť. Modeláciu, alebo gél lak odstraňujeme vždy správnym spôsobom. 

5. Použitie nekvalitných produktov – Produkty, ktoré obsahujú nepovolené zložky v EÚ  môžu obsahovať agresívne chemikálie a spôsobiť alergie. Preto odporúčame nakupovať len certifikované produkty. 

6. Nedostatočné vysušenie nechtov pred aplikáciou – Ak sú nechty vlhké, priľnavosť produktu nebude 100%ná. Ruky nikdy pred podeláciou nemočíme vo vode (min. 2 hod. pred aplikáciou gélových produktov). 

7. Príliš agresívne pílovanie nechtovej platničky – Môže oslabiť necht, narušiť jeho štruktúru a spôsobiť jeho lámanie. Ak je nechtová platnička prepílovaná, materál nemusí správne prľnúť a pri následnej aplikácii gélu je nechtová platnička náchylná na pálenie v lampe pri polymerizácii. 
Dbajte preto na použitie správnej zrnitosti pilníka. Hrubý pilník môže narušiť prirodzenú štruktúru nechtovej platničky. 

8. Použitie príliš veľkého množstva primeru alebo ultrabondu – Nadbytok môže spôsobiť odlupovanie materiálu a odchlipy. V prípade, že pracujete s kyselinovým primerom, pri aplikácii je potrebné nechať ho odpariť (počkať pár sekúnd až povrch nechtov zmatnie). 

9. Aplikácia podkladu až k pokožke / zatečený materiál – Môže spôsobiť odchlipy a rýchlejšie odlupovanie materiálu. Preto je pri aplikácii produktov potrebné dbať nato, aby produkt pri aplikácii nezatiekol ku kožičke. 

10. Nevhodná teplota prostredia pri práci – Ak je príliš vlhko alebo chladno, materiál nemusí správne priľnúť.

11. Nedostatočné vytvrdnutie podkladu v lampe – Môže spôsobiť odlupovanie a zníženú trvácnosť manikúry.

12. Aplikácia hrubej vrstvy gélu/laku namiesto viacerých tenkých vrstiev – Môže spôsobiť nerovnomerné vytvrdnutie a praskanie.